Bardzo ważne święto narodowe jakim jest Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja obchodzimy w tym roku zupełnie inaczej niż zwykle. Nie będzie uroczystego apelu z częścią artystyczną, uczniowie nie wykonają na szkolnym korytarzu Majowej Jutrzenki. Możemy jednak swoje przywiązanie do ojczyzny, swój patriotyzm manifestować troch inaczej. Wywieśmy biało-czerwone flagi na naszych domach, posłuchajmy informacji w radio, obejrzyjmy w telewizji programy omawiające 229 rocznicę. Pamiętajmy również , że 1 maja jest Święto Pracy i rocznicę przystąpienia do Unii Europejskiej , a 2 maja obchodzimy Dzień Flagi.
Na godzinach wychowawczych i innych przedmiotach uczniowie młodsi poznali ,a starsi przypomnieli sobie postanowienia konstytucji.
229 lat temu Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację1 ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.
Według historyka prof. Henryka Samsonowicza, Konstytucja 3 Maja stanowi ważny element pamięci zbiorowej, bez której żadna wspólnota istnieć nie może. Jego zdaniem, Polska odzyskiwała niepodległość trzykrotnie: właśnie 3 maja 1791 r. oraz 11 listopada 1918 r. i 4 czerwca 1989 r.
Celem ustawy rządowej miało być ratowanie Rzeczypospolitej, której terytorium zostało uszczuplone w wyniku I rozbioru przeprowadzonego przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 r.
Konstytucja została uchwalona na Zamku Królewskim w Warszawie.
Oto jej postanowienia:
– zniesienie wolnej elekcji
– zniesienie liberum veto
– ograniczono rolę senatu
– ograniczono odrębność Korony i wielkiego Księstwa Litewskiego
– uznano chłopów za część narodu
– w Polsce panowała religia katolicka
– gwarancja tolerancji religijnej
– pozbawienie szlachty prawa najwyższej zwierzchności nad poddanymi
– wprowadzono dziedziczność tronu
– wprowadzono
Trójpodział władzy:
– ustawodawcza:
Sejm złożony z izby poselskiej i senatu
– wykonawcza
należała do Staży Praw na czele z królem
– sądowniczą
Sady i trybunały
1.Przyjęty przez aklamację, gdy zostaje zaakceptowany jednomyślnie przez całe zgromadzenie